Životné rozhodnutie – chcem podnikať

bezecPredstavte si, že Vám je 35-40 rokov. V mladosti ste snívali o tom, že budete finančne nezávislý. Preto ste absolvovali cestu vzdelania a po škole ste nastúpili do práce. Uvedomovali ste si, že Vaša mzda je síce nízka, ale zároveň ste verili, že stačí len chvíľu počkať a Váš deň príde. Venovali ste práci maximum, obetovali ste jej svoj voľný čas a energiu na úkor seba a svojej rodiny. Jedného dňa, keď ste začali byť vo firme nenahraditeľný a spĺňali ste všetky predpoklady pre senior-pozíciu, prišiel niekto iný a Vašu vysnívanú pozíciu Vám vyfúkol. 

Zrazu ste prišli na to, že Váš pracovný život nezávisí na Vás, ale na Vašom šéfovi. Nepríjemné stretnutie s realitou! Asi väčšina sa tomu podvolí a začne sa prispôsobovať. Ale ako roky pribúdajú, Vaša nespokojnosť sa zvyšuje. O 10 rokov už ani neviete, prečo ste vlastne nespokojný. Práca Vás prestáva napĺňať, a o to viacej Vás v nedeľu večer prípadne v pondelok ráno všetko štve a namiesto toho, aby ste sa usmievali, stáva sa z Vás nepríjemná osoba, presne taká, akú ste pred 15-20 rokmi nechápali.

Čim ste starší, tým viac cítite, že potrebujete zmenu a začať podnikať, ale rozhodnutie neprichádza. Už máte záväzky a Vaše okolie považuje Vaše výkriky o podnikaní za bláznovstvo. Skúšate nájsť spriaznenú dušu, ale nikto Vám nerozumie. A nakoniec sa opäť podvolíte a na všetko rezignujete.

Ak sa nachádzate v tejto pozícií, rád by som Vám pomohol. Pomohol rozhodnúť sa. Pomohol rozanalyzovať, prečo je podnikanie v realitách možno práve tou Vašou cestou.

Na začiatku každej cesty je potrebné stanoviť si cieľ. Ak má byť cieľom zmena postoja k životu, tak ste na správnej strane. Podnikanie znamená starať sa sám o seba, mať svoj „osud“ vo vlastných rukách! Múdry by povedal, že je nutné si to poriadne premyslieť. Ale verte, tam, kde sa chce, sa cesta nájde. Nepotrebujete mať všetko do detailu premyslené. Je len potrebné vystúpiť z komformity a prestať sa báť. Je to ako so športom. Nič k tomu nepotrebujete, stačí vybehnúť (rozhodnúť sa). Ak sa rozhodnete začať behať, tak práve tie prvé dni behu sú o premáhaní. Akonáhle prekonáte prvý kilometer, ide to už samo. A keď dobehnete, máte príjemný pocit, že ste pre seba niečo urobili.

S podnikaním je to podobné. Ale tak, ako pri behu, je potrebné mať cieľ, plán, stratégiu, prípadne trénera. Odporúčam Vám najsť si „parťáka“, pretože dvom sa behá ľahšie. Nielenže si sami nemusíte určovať svoje tempo, ale hlavne to je väčšia zábava.

A nakoniec, v tomto prípade môžete (musíte!) rozhodnutie urobiť Vy a nie Váš šéf. Verte, že Vaše rozhodnutie je vždy správne. Pretože najhoršie rozhodnutie je nerozhodnúť sa.

Ak ste sa rozhodli, tak si s Vami pôjdeme veľmi radi zabehať. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *