Aké charakterové vlastnosti musí mať realitný maklér?

Vaša práca Vám musí byť životným štýlom, ktorý žijete 

Veľa úspešných maklérov berie prácu v realitách viac ako hobby. Nepozerajú sa na hodiny kedy sa im skončí pracovný čas, sú ochotní pracovať okamžite ako im zazvoní telefón a je jedno, či to je v pracovný deň alebo cez víkend.

Musíte byť samo-motivátorom

Táto práca si vyžaduje veľkú mieru motivácie. Nie je reálne, aby Vás každý deň niekto motivoval. Musíte mať vlastné ciele a dôvody. Váš úspech záleží na tom ako dokážete aj na neúspechu vidieť veci pozitívne. Ak nie ste silný v sebadisciplíne a vo svojej motivácii, mali by ste zabudnúť na kariéru realitného makléra.

Musíte vedieť kto ste

Najväčšou výzvou je pochopiť, že realitný maklér nie je zamestnanec, ale podnikateľ. A to hlavné, že nehľadáte plat, ale príležitosť ako sa v budúcnosti živiť. Podľa výkladových slovníkov je podnikateľom osoba, ktorá organizuje a riadi svoj biznis za účelom zisku pri primeranom riziku. Aby ste vytvorili zisk potrebujete klientov, ktorých musíte nájsť. Preto úlohou biznisu je mať klientov.

Musíte tvrdo pracovať 

Je možné zarábať veľké peniaze, bez tvrdej práce? Nie, určite nie! Tvrdá práca je nevyhnutnosť a bezpodmienečná požiadavka v realitách. Prieskum americkej NAR (Národnej asociácie realitných maklérov) potvrdzuje pozitívnu priamoúmernú závislosť na počte odpracovaných hodín a výške príjmov. Veľa nových ľudí si myslí, že práca v realitách je ľahká s rýchlo a ľahko zarobenými peniazmi, avšak opak je pravdou.

Musíte byť inteligentný a šikovný

Aj keď tvrdá práca je požiadavkou, ste platený z výsledkov, ktoré dosiahnete a nie podľa hodín, ktoré práci venujete. Na to, aby ste boli úspešný v realitách nemusíte mať inteligenciu jadrového fyzika, avšak sedliacky rozum je veľkou devízou.

Musíte mať radosť z riešenia „ľudských problémov“

Musíte byť dobrý v práci s ľuďmi. Musíte zvládať výzvy ohľadne pomoci a riešenia ľudských problémov, ktoré sú často vysoko emocionálne. Každá transakcia, do ktorej budete vtiahnutý má svoje prekážky a situácie, ktoré sú často nepredvídateľné.

Musíte byť schopný pracovať s každým klientom

Veľa ľudí chce pracovať ako realitní makléri, pretože sa im páči práca s ľuďmi. Ale je rozdielne pracovať s ľuďmi, ktorí sa vám páčia a pracovať s každým. Preto v realitách musíte akceptovať každého klienta.

Musíte byť dobrým poslucháčom

Skúsení makléri budú určite súhlasiť, že dôležitou súčasťou komunikačných schopností makléra je vedieť mať zatvorené ústa a počúvať. Ale je rozdiel medzi počúvaním keď niekto hovorí a empatickým počúvaním. Ak chcete byť úspešný, musíte mať túto vlastnosť alebo sa ju musíte jednoducho naučiť.

Musíte byť emocionálne stabilný a vyzretý

Kúpa alebo predaj domu je často najväčšou transakciou, ktorú ľudia počas svojho života urobia. Je to obrovská suma peňazí, ktoré sú nútení zaplatiť. Kupujúci, ale aj predávajúci často potrebujú psychickú a optimistickú podporu. Musíte byť pre nich oporou a príkladom stabilnej osoby, ktorej môžu veriť a oprieť sa o ňu.

Musíte poznať svoj produkt

Neočakáva sa od Vás, aby ste boli expertom v elektrike, inštalatérom alebo mali znalosti z architektúry či staviteľstva. Ale vyžaduje sa, aby ste boli zbehlí s praktickými znalosťami súvisiacimi s domom alebo bytom. Ak ste vlastníkom nehnuteľnosti, tak to máte o to ľahšie.

Musíte poznať lokalitu, v ktorej chcete pracovať

Z praktického hľadiska, každá realitná spoločnosť operuje v určitom teritóriu. Pre každú komunitu alebo časť mesta musí mať makléra, s ktorým spolupracuje, a ktorý veľmi dobre pozná zverenú lokalitu. Pre Váš úspech je preto dôležité, aby ste poznali zverenú lokalitu v oblasti cien nehnuteľností, aby ste vedeli čo sa práve deje, kde sú rôzne služby, nemocnice, nákupne centrá, školy atď.. Jednoducho povedané, musíte lokalitu veľmi dobre poznať.  Lepšie ako niekto, kto v lokalite býva niekoľko rokov. Často sú to lokality, v ktorých makléri žijú a to aj z dôvodu stretnutí a obhliadok. To aby boli schopní do primeranej doby prísť na stretnutie bez toho, aby mali pocit, že musia ďaleko cestovať.

Musíte byť flexibilný

Reality sa za posledných niekoľko rokov dosť zmenili. Musíte byť schopný používať moderné technológie a nové metódy práce.

Musíte byť vytrvalý

Keď sa opýtate skúsených maklérov, ktorú najdôležitejšiu vlastnosť musí mať realitný maklér, tak Vám odpovedia – vytrvalosť. Títo úspešní ľudia slovo skončiť vo svojom slovníku totiž nemajú.